You are currently viewing Szkolenie nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy

Szkolenie nauczycieli z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy

W dniach 22. 10.2023 – 30.10.2023 nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy wzięli udział w międzynarodowym szkoleniu  „Nowoczesne technologie jako wsparcie procesu kształcenia ogólnego”, które jest częścią projektu „Europejska mobilność edukacyjna na rzecz kształcenia liderów jutra” realizowanego w ramach programu Erasmus +. Szkolenie odbywało się w słonecznej Grecji, naszą szkołę reprezentowali: p. Beata Kotlarz i p. Paweł Kowalski.

Podczas szkolenia pedagodzy zgłębiali praktyczną wiedzę na temat narzędzi nowoczesnej technologii cyfrowej ICT oraz tego, jak owe narzędzia wykorzystać zarówno w obszarze edukacyjnym do uatrakcyjnienia procesu nauczania i lepszego motywowania uczniów, jak i w działalności naszej szkoły. Warto podkreślić, że ICT jest niezwykle istotne we współczesnej dydaktyce. Szkolenie stworzyło nieocenioną możliwość poznania mentorów, ich doświadczeń oraz projektów, jakie realizowali, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z placówkami edukacyjnymi z innych krajów niż Polska. W ramach szkolenia odbywały się praktyczne zajęcia, dające możliwość zdobycia cennych umiejętności, poznania nowych narzędzi pracy, wymiany i zdobywania doświadczeń. Program skupiał się na ulepszaniu umiejętności i kompetencji nauczycieli, co z kolei wpływa na jakość kształcenia w szkole.

W ramach programu kulturowego nauczyciele mieli niezwykłą okazję, aby zapoznać się z zabytkami i atrakcjami turystycznymi Riwiery Olimpijskiej oraz pogłębić świadomość dziedzictwa kulturowego Grecji. Podczas kilkudniowego pobytu odwiedzili wiele malowniczych zakątków np. Wodospady Zeusa i Wanny Afrodyty, przepiękną wyspę Skiathos, gdzie odbyli spacer urokliwymi, wąskimi uliczkami, mijając typowe białe domki z niebieskimi okiennicami. Popłynęli także na bajkową plażę Koukounaries, której piasek mieni się w promieniach słońca. Oprócz tego warto wymienić malowniczo położone u stóp Olimpu Litochoro, tradycyjną wioskę Platamonas, otoczoną gajami oliwnymi oraz Stary Panteleimon – zabytkową osadę z tradycyjną kamienną zabudową. Ogromne wrażenie wywarły także

słynne greckie Meteory- jedne z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie z przepięknymi monasterami, czyli greckimi klasztorami, położonymi na szczytach skał. Oprócz tego nauczyciele mieli okazję, by odwiedzić lokalny targ w Leptokarii oraz poznać tajniki produkcji sera feta, odwiedzając tradycyjną grecką feciarnię.

Pobyt był niezwykle inspirujący i ciekawy. Uczestnictwo w projekcie stanowiło cenne narzędzie do rozwoju zawodowego, otwierające na nowe doświadczenia, metody i perspektywy w dziedzinie edukacji. Zdobyte umiejętności z pewnością zostaną wykorzystane do podnoszenia jakości pracy szkoły i zaowocują w przyszłości. Optymizmem napawa fakt, że Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy jest placówką, która wspiera i motywuje nauczycieli oraz stwarza im szanse rozwoju i poszerzania kompetencji.