Jesteśmy EkoSzkołą!

MOGIELNICA

Sukces Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy.

Z radością informujemy, że nasz projekt „EkoSzkoła” otrzymał dofinansowanie w wysokości 4 tys. zł w ramach programu „Młodzież w działaniu – SC Johnson z myślą o innych” prowadzonego przez Fundację Polki Mogą Wszystko oraz firmę SC Johnson.

– Warto podkreślić, że jesteśmy jedyną placówką na Mazowszu, która otrzymała wsparcie, i jedną z 20 w całej Polsce. To dla nas wielkie wyróżnienie. Dzięki projektowi możemy promować postawy proekologiczne. Chcemy być dobrym przykładem dla innych – mówią opiekunowie samorządu.

Od koszy do pikniku

Projekt „EkoSzkoła” polega na organizacji serii aktywności ekologicznych. Działania zaczynamy w listopadzie od zakupu zestawów pojemników na śmieci do segregacji odpadów. Natomiast w grudniu odbędzie się specjalna debata z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców, samorządowców i przedstawicieli środowisk naukowych na temat ochrony środowiska na terenie gminy Mogielnica. Kolejnymi działaniami będą konkursy z wiedzy ekologicznej oraz na najlepszą potrawę ekologiczną. Wielki finał przedsięwzięcia nastąpi wiosną, kiedy to nastąpi uroczyste otwarcie Strefy Zielonej na szkolnym tarasie (będzie to miejsce, gdzie uczniowie wśród zieleni będą mogli odpoczywać) połączone piknikiem Zero Waste oraz zasadzeniem symbolicznego drzewa na pamiątkę naszego udziału w projekcie.

Pomysłodawcami oraz osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu są opiekunki Samorządu Uczniowskiego, Karolina-Lewandowska Górecka, Iwona Pajewska, Edyta Mydłowska i Dagmara Janicka, oraz członkowie Samorządu, Dawid Frydrykiewicz, Olimpia Julia Omen i Zofia Kosatka.

Dziękujemy Fundacji Polki Mogą Wszystko oraz firmie SC Johnson za docenienie naszego pomysłu.

Źródełka wody

Pierwsze tegoroczne działania proekologiczne mamy już za sobą. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole zostały zamontowane dwa źródełka wody. Sfinansowano je ze środków Rady Rodziców. – Promujemy picie czystej wody zamiast słodkich napojów gazowanych. Po pierwsze: jest to zdrowsze, po drugie: ograniczamy ilość plastikowych odpadów, ponieważ uczniowie nalewają sobie wodę do opakowań wielorazowych – informuje Samorząd Uczniowski.