You are currently viewing Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy po raz kolejny odkrywała Grecję!

Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy po raz kolejny odkrywała Grecję!

Tym razem w mobilności edukacyjnej wzięła udział dwudziestoosobowa grupa uczniów ze szkoły podstawowej z klas 7 i 8, którzy mieli okazję współpracować z nauczycielami i uczniami z greckiej szkoły 3rd Junior High School mieszczącej się w Katerini na niezwykle malowniczej Riwierze Olimpijskiej.

Przedsięwzięcie „Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194, które pozwoliło tym razem uczniom ze szkoły podstawowej na nabycie nowej wiedzy i doświadczeń oraz rozwinięcia kompetencji w zagranicznej instytucji po raz kolejny realizowane było dzięki finansowaniu przyznanemu ze środków Unii Europejskiej.

Mobilność edukacyjna w ramach bieżącego działania została przeprowadzona w dniach 28 maja-10 czerwca 2023r. Podczas 12 dni pracy zrealizowano rozbudowany program merytoryczny związany z jakże smacznym tematem kuchni polsko-greckiej. W rezultacie powstał blog kulinarny w trzech językach- polskim, angielskim i greckim. Poza rozwojem umiejętności językowym uczestnicy projektu mieli także szansę rozwinąć umiejętności w zakresie rozumienia i tworzenia informacji, cyfrowym, świadomości i ekspresji kulturowej oraz kompetencji społecznych.

Niezwykle cennymi i niezapomnianymi doświadczeniami były także warsztaty kulinarne. Podczas zajęć terenowych w greckiej tawernie, pod czujnym okiem obsługi restauracyjnej uczestnicy projektu przystąpili do przygotowywania potraw, dokładnie dokumentując cały proces. W ten sposób od podstaw powstała tradycyjna grecka musaka, a pracę zwieńczyło wspólne zjedzenie przygotowanego dania. Smakowało wybornie! Natomiast podczas warsztatów kulinarnych połączonych z odwiedzinami Muzeum Folkloru Gonnoi uczniowie nauczyli się piec greckie obwarzanki- kouloraki.

Zajęcia odbywały się pod okiem mentorów z Grecji i Polski, jednak to sami uczniowie mieli największy wkład w finalne rezultaty. To oni czuwali nad postępem prac, dzieląc się zadaniami i odpowiadając za część kreatywną. Z efektami pracy uczniów będzie można zapoznać się na stronie internetowej szkoły oraz na profilu Edukacyjne Odkrywanie Europy ZSO w Mogielnicy, który można znaleźć na Facebooku.

Oczywiście grecka podróż to nie tylko praca i nauka! Młodzież uczestniczyła w wycieczkach i zajęciach terenowych, dzięki którym zwiększała poziom kompetencji kulturowych i odkrywała uroki śródziemnomorskiego kraju. Bogaty program kulturowy zawierał na swojej liście m.in. słynne klasztory „zawieszone w chmurach”- Meteory, wyspę Skiathos, zamek Platamonas czy górskie miasteczko Stary Panteleimon, Olimpijski Park Narodowy i wiele innych miejsc. Z tych chwil pozostaną niezapomniane wspomnienia… W końcu niewielu było dane zatańczyć Zorbę w malowniczym greckim amfiteatrze czy skosztować pysznej fety czy oliwy prosto z rodzinnej tłoczni.

„Kuchnia polska-grecka jako nowatorska forma edukacji na poziomie podstawowym” o numerze 2021-1-PMU-4194 to już kolejny (i mamy nadzieję, że nie ostatni, gdyż szkoła otrzymała akredytację w sektorze edukacja szkolna na kolejne lata!) międzynarodowy projekt na koncie Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy, który przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń samym uczestnikom, ale także pozwolił na zwiększenie potencjału uczniów i szkoły!