You are currently viewing Dzień Autorów Europejskich

Dzień Autorów Europejskich

Miło nam donieść, że nasze LO zgłosiło chęć uczestnictwa w obchodach Dnia Autorów Europejskich.
Komisja Europejska ogłosiła nową europejską inicjatywę – Dzień Autorów Europejskich. Odbędzie się on 27 marca 2023 r., a następnie będzie przypadał na ostatni poniedziałek marca co roku, aby promować czytelnictwo w szczególności wśród młodzieży.
🙂📚📖📚🙂
W oparciu o różnorodne inicjatywy istniejące we wszystkich państwach członkowskich UE, to ogólnoeuropejskie święto ma na celu połączenie sektorów „książki” i edukacji, dążąc do zachęcenia Europejczyków do czytania i pomagając im odkryć literaturę europejską oraz jej różnorodność językową i kulturową.
🙂📚📖📚🙂
Dzień Autorów Europejskich ma za zadanie ukazać literaturę jako sposób na zapoznanie się młodych ludzi z bogactwem kultury europejskiej oraz jako narzędzie służące wzmocnieniu pozycji jednostki, przyczyniając się do wyposażenia uczniów w odpowiedni zestaw umiejętności, aby poprzez czytanie mogli stawić czoła bieżącym wyzwaniom społecznym i osobistym.
🙂📚📖📚🙂
27 marca 2023 r. szkoły średnie we wszystkich państwach członkowskich UE są zaproszone do wzięcia udziału w akcji czytania na głos z okazji Dnia Autorów Europejskich.
🙂📚📖📚🙂
Inauguracja
Mariya Gabriel, Europejska Komisarz ds. Innowacji, Badań naukowych, Kultury, Edukacji i Młodzieży, oficjalnie zainauguruje tę inicjatywę w Sofii w Bułgarii. Towarzyszyć jej będzie Georgi Bardarov, słynny bułgarski pisarz i laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej w 2021 r., który weźmie udział w czytaniu na głos. 🙂📚📖📚🙂