Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane jeszcze w 2021 roku w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
https://www.gov.pl/web/laboratoria
W ramach Laboratoriów Przyszłości Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy otrzymał wsparcie finansowe w wysokości 60 000 zł. na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego do kształtowania i rozwijania umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia logicznego i matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach informatyki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła zakupiła:
Sprzęt do nagrań prezentacji osiągnięć uczniów:
- Aparat fotograficzny
- Lampa diodowa
- Statyw
- Stabilizator
- Zestaw oświetlenia ciągłego
- Mikrofon do kamery
- Mikrofon bezprzewodowy
Do zajęć matematyki:
- Magnetyczne plansze zamiany jednostek
- Siatki brył geometrycznych
- Zestaw do badania figur i kątów
- Mozaika wielokątów
- Magnetyczne ułamki i procenty-koła i listwy z tabliczką
- Plansza skala na mapach
Do zajęć informatyki:
- Drukarka 3D
- Filamenty do drukarki 3D
- Zestawy BeCreo z mikrokontrolerem
- Zasilacz laboratoryjny
- Stacja lutownicza oraz niezbędne akcesoria do jej obsługi
- Zestaw wkrętaków
Do zajęć biologii:
- Projekty naukowe STEM
- Mikroskop Eco dwuokularowy z kamerą US
Do zajęć geografii:
- Projekty naukowe STEM
- Edukacyjne plansze geograficzne
Do zajęć fizyki:
- Miernik uniwersalny
- Wagi sprężynowe z siłomierzem
- Suwmiarka
- Waga kuchenna cyfrowa
Do zajęć chemii:
- Biała lakierowana tablica szkolna
- Głośniki bezprzewodowe
Do zajęć nauczania początkowego
- Mała pracowni robotyki RoboCamp dla kl. 0-3
- Plansza edukacyjna
- Biała tablica magnetyczna
- Szafki z klockami
- Klocki z kartami edukacyjnymi
- Waga kuchenna cyfrowa
Dodatkowo zakupiliśmy laminator A3 i A4 z zestawem foli, który umożliwi laminowanie dokumentów, prac plastycznych oraz elementów dekoracyjnych uczniów w celu zwiększenia ich odporności na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć lub w celach dekoracyjnych.
BeCreo z mikrokontrolerem
Na zajęciach informatyki uczniowie zapoznają się z zestawami BeCreo z mikrokontrolerami.
Zestawy służą do nauki podstaw elektroniki oraz programowania. Dzięki elementom zawartym w zestawach uczniowie wykonują ciekawe i bardzo zróżnicowane projekty. Zestawy zapewniają uczniom różnorodną i twórczą zabawę, pracę i naukę.
Uczniowie korzystają z modułowych zestawów do nauki podstaw programowania i mechatroniki składających się z rozbudowanej aplikacji i modułów elektronicznych. Uczniowie pracują w aplikacji umożliwiającej pracę w trzech trybach: kurs, wyzwania oraz praca dowolna.
Druk trójwymiarowy
Nasi uczniowie bardzo chętnie i ochoczo realizują przygodę z drukiem 3D.
Dzięki drukarce 3D druk przestrzenny w naszej szkole jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki drukowi 3D uczniowie wykonują wymyślone i zaprojektowane przez siebie obiekty.
Uczniowie poznają aplikację Tinkercad, która służy do projektowania 3D, tworzą nowe obiekty bądź przerabiają gotowe modele i przygotowują do druku 3D.
Modele stworzone przez naszych uczniów stanowią pokaźną galerię o bardzo zróżnicowanej tematyce.
Wśród naszych uczniów znaleźli się pasjonaci druku 3D, którzy wzięli udział w Dniach Druku 3D, które odbyły się na Targach Kielce 2023.
Mały konstruktor
Nasi młodsi uczniowie mają do wyboru wiele rodzajów klocków konstrukcyjnych, dzięki którym poznają świat poprzez zabawę. Uczą się kreatywności i rozbudzają wyobraźnię przestrzenną. Mają możliwość tworzenia nieograniczonej liczby rozmaitych kombinacji budowli oraz modeli. W zasadzie jedyne, co ich ogranicza, to dziecięca fantazja.