You are currently viewing Klasa pożarnicza na zajęciach w Jednostce Wojskowej – Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Grójcu.

Klasa pożarnicza na zajęciach w Jednostce Wojskowej – Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Grójcu.

28 września 2023r. Klasa I A wraz z wychowawcą Panem Pawłem Kowalskim uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Jednostce Wojskowej – Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej im. gen. bryg. Jana Kowalewskiego w Grójcu. Po przyjeździe na miejsce i zarejestrowaniu grupy serdecznie przywitał nas Pan Plutonowy Łukasz Serdak, który przedstawił uczniom plan naszego szkolenia oraz zasady bezpiecznego poruszania się i funkcjonowania na terenie Jednostki. Zajęcia zostały podzielone na dwa bloki tematyczne.

            Pierwsze odbyły się zajęcia terenowe. Zajęcia praktyczne: Survival – przetrwanie w warunkach środowiska naturalnego. Żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali swój ekwipunek, broń oraz wyposażenie, które jest niezbędne podczas misji i działań terenowych. Szkolenie na świeżym powietrzu i przy pięknej pogodzie obejmowało również umiejętności survivalowe takie jak: rozpalanie różnego rodzaju ognisk bez zapałek czy zapalniczki, pozyskiwanie i uzdatnianie wody do picia w warunkach naturalnych, techniki maskowania i techniki zdobywania pożywienia oraz umiejętność zapewnienia sobie schronienia w lesie. Podczas tej części uczniowie mieli niepowtarzalną szansę wcielenia w życie zdobytej wiedzy oraz przećwiczenia zdobytych umiejętności celem przetrwania w warunkach trudnych. Mieliśmy również możliwość spróbowania niektórych produktów spożywczych w jakie wyposażeni są żołnierze podczas różnych akcji. Instruktorzy prowadzący szkolenie pokazali również techniki maskowania i kamuflażu. Nasi uczniowie chętnie brali udział w tym zadaniu. Kiedy wyczerpały się wszystkie tematy żołnierze ogłosili przerwę na posiłek i zaprosili nas na ciepłą herbatę i we wspólnym gronie mogliśmy spokojnie odpocząć i porozmawiać.

            Po przerwie udaliśmy się do auli, w której odbyło się szkolenie teoretyczne. Unikanie oraz sytuacja zakładnicza. Podstawowe zasady zachowania się w sytuacjach nietypowych. Tematy poruszone podczas prezentacji obejmowały między innymi:

  • Maskowanie,
  • Poruszanie się w terenach trudnych,
  • Przechodzenie przez rzekę,
  • Psy w służbie wojskowej,
  • Jak nie być słyszalnym,
  • Kontakty z miejscową ludnością,
  • Sytuacja zakładnicza i jej psychologiczne aspekty, (porwanie, transport, niewola, uwolnienie lub ucieczka),
  • Żołnierska powinność – dbanie o bezpieczeństwo,

Po tej części zajęć spotkaliśmy się z Panem Porucznikiem Bartoszem Staranowiczem, który udzielił nam informacji dotyczących dalszej naszej współpracy z wojskiem i odprowadził nas do wyjścia. Po zakończeniu pierwszego szkolenia w Jednostce Wojskowej CRiWWRE w Grójcu uczniowie byli bardzo zadowoleni i już nie mogli się doczekać kiedy będą mieli okazję przyjechać tam ponownie. Podekscytowani spotkaniem z Żołnierzami Wojska Polskiego wszyscy wróciliśmy do szkoły na swoje codzienne lekcje.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji Szkoły ZSO w Mogielnicy oraz do Pana Pułkownika Andrzeja Kozery i Pana Pułkownika Piotra Janickiego za umożliwienie nam odbywania takich zajęć.

                                                                       Uczniowie klasy I A – pożarniczej wraz z wychowawcą

                                                                                                                      Autor: P. Kowalski