You are currently viewing EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY

EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY

17 września 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Mogielnicy odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Celem programu jest wspieranie lokalnych inicjatyw propagujących przedsięwzięcia polegające na budowaniu postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska oraz pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie województwa mazowieckiego.

Tego wyjątkowego dnia na dzieci i młodzież czekały liczne atrakcje, m.in.:

 • eko pokój zagadek o tematyce ochrona powietrza / oze
 • koło fortuny
 • eko vr
 • gra puzzle xxl
 • gra planszowa xxl
 • ochrona powietrza – stanowisko edukacyjne
 • sadzenie roślin antysmogowych
 • Bomby nasienne
 • Eko biżuteria

Uczestnicy dowiedzieli się o:

 • dobrych praktykach w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii
 • sposobach ograniczania niskiej emisji z gospodarstw domowych
 • negatywnym wpływie transportu indywidualnego na stan powietrza i na zdrowe ludzi
 • jak ważną rolę w ochronie środowiska odgrywa ochrona powietrza,
 • tym, jak prawidłowo dbać o czyste powietrze
 • dobrych praktyk w zakresie ochrony powietrza i oszczędzania energii
 • sposobach ograniczania niskiej emisji z gospodarstw domowych
 • negatywnym wpływie transportu indywidualnego na stan powietrza i na zdrowe ludzi
 • obowiązujących przepisach i kontroli ich przestrzegania (w tym: uchwała antysmogowa, program ochrony powietrza)
 • katalogu rodzaju instalacji, których użytkowanie jest możliwe/dozwolone
 • katalogu rodzaju paliw, których stosowanie na terenie województwa mazowieckiego jest zakazane
 • terminach wymiany źródeł ogrzewania (m.in. kotłów, pieców, kominków) obowiązującym od 1 stycznia 2023 r. zakazie użytkowania kotłów na węgiel lub drewno (instalacji na paliwa stałe) nie spełniających wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012 oraz zakazie użytkowania kominków
 • możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany nieekologicznych źródeł ogrzewania

Tego dnia czas umilały również występy artystyczne naszych uczniów, podziwiane przez licznie zgromadzoną publiczność. Rodzice naszych uczniów zadbali o to, by nikt nie był głodny, były pyszne przekąski, przetwory owocowe i warzywne, świeże owoce.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, dziękujemy uczestnikom, którzy tak pięknie zaangażowali się w udział w pikniku, uczestniczyli w warsztatach i poszerzali swoją wiedzę z ekologii w atmosferze wspólnej zabawy. Dziękujemy za wspólną zabawę!

http://wfosigw.pl