You are currently viewing Mobilne Laboratoria Przyszłości w ZSO

Mobilne Laboratoria Przyszłości w ZSO

26 maja naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, którzy poprowadzili warsztaty dla uczniów klas: 5a, 5b i 6. Zajęcia odbyły się w ramach akcji mającej na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem „Laboratoria Przyszłości” realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech. Celem tego projektu jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), co ma zapewnić lepsze przygotowanie młodzieży na wyzwania przyszłości. Projekt zakłada unowocześnianie szkół tak, aby zajęcia prowadzone były w angażujący i ciekawy dla uczniów sposób. Lekcje mają także pomagać w odkrywaniu talentów oraz rozwijać zainteresowania uczniów nowoczesnymi technologiami.

Zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły prowadzone były równolegle przez dwóch edukatorów. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, a każda z nich uczestniczyła w różnych blokach edukacyjnych:

DRUK 3D

Uczniowie zostali wprowadzeni w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w czasie zajęć zapoznała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie zaprojektowali i wydrukowali breloczki.

JAK WIDZI KOMPUTER?

Uczniowie eksperymentowali z rozpoznawaniem obrazu przez komputer na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Mieli okazję zapoznać się z zagadnieniami związanymi z zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”. Ponadto uczestnicy warsztatów oglądali interesujące filmy o robotach humanoidalnych i dyskutowali o przyszłości wykorzystania takich rozwiązań w różnych dziedzinach życia.

ROBOTY PHOTON

Roboty te wyposażone są w świecące diody, głośnik i szereg czujników. Dzięki temu dają możliwość zaprogramowania jazdy i reagowania na określone bodźce. Na tych zajęciach uczniowie nie tylko rozwijali swoją kreatywność i zdolność logicznego myślenia, ale przede wszystkim doskonale się bawili. Nasi młodzi programiści rozegrali mecz piłki nożnej, programując roboty tak, aby stały się znakomitymi piłkarzami.

 

Zajęcia wzbudziły ogromne zainteresowanie. Uczniowie z uwagą słuchali edukatorów oraz z entuzjazmem wykonywali zadania, wykorzystując zdobytą wiedzę w praktyce. Był to czas spędzony na kreatywnych zabawach i eksperymentach wspierających rozwój kompetencji i umiejętności takich jak: współpraca, komunikacja, kreatywność, krytyczne myślenie. Mamy nadzieję, że ten czas zaowocuje w przyszłości, rozwijając talenty i potencjał naszych uczniów.

Dziękujemy edukatorom za poprowadzone zajęcia i poświęcony czas, a księdzu Marcinowi Korzeniowskiemu oraz Dyrekcji Szkoły: pani Małgorzacie Tabor i pani Aldonie Omen – Wrzesińskiej za zaangażowanie i zorganizowanie warsztatów w naszej szkole.