You are currently viewing Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

Licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kilińskiego w Mogielnicy wzięli udział w pilotażowym przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, którego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Na swoją wycieczkę licealiści udali się pod opieką pań: Urszuli Tomali – Kujat, Lidii Kosatki i Beaty Kotlarz.

Pierwszym celem wyprawy był Ćmielów, gdzie mieszczą się dwie ponad dwustuletnie fabryki porcelany oraz jedyne na świecie Żywe Muzeum Porcelany, w którym można zobaczyć niezwykłe porcelanowe wyroby w całości wyrabiane ręcznie. Jest to jedyna w Polsce manufaktura porcelany a jej historia sięga 1804 roku. Warto podkreślić, że sam proces wyrobu ceramiki pozostał od tamtej pory niezmienny. Uczniowie mieli okazję zgłębić tajniki produkcji porcelany, przyjrzeć się sposobom przygotowania oraz zdobienia gotowych wyrobów. W muzeum można podziwiać porcelanę, która powstaje w manufakturze, wśród zbiorów wyróżnia się ceramika błękitna, różowa i zielona, do produkcji której wymagane jest aż 11 składników. Porcelana ta nazywana jest przez znawców arystokracją wśród tego rodzaju produktów.

Oprócz zwiedzania muzeum atrakcją dla uczniów były warsztaty ceramiczne, które polegały na lepieniu porcelanowej róży. Wzbudziły one wiele emocji, a wykonane róże stały się cenną pamiątką, jaką licealiści przywieźli z Ćmielowa.

Kolejnym punktem wyjazdu było Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, które upowszechnia wiedzę o życiu i twórczości pisarza. Placówka mieści się w rezydencji pałacowej z roku 1914, należącej do rodziny brata pisarza. Sam Gombrowicz gościł tu wielokrotnie. Muzeum posiada w swych zbiorach ciekawe eksponaty, cenne pamiątki po pisarzu. Uczniowie mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu o życiu i twórczości Gombrowicza, poznać wiele szczegółów, które z pewnością wzbogaciły ich wiedzę.

Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, pozwoliła poszerzyć wiedzę, odkryć nowe, ciekawe miejsca. Wszyscy w doskonałych humorach wrócili do Mogielnicy.