You are currently viewing Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

Przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. Poznaj Polskę

10 grudnia 2021r. uczniowie klasy 2 i 3 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi  w Mogielnicy uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.  W wyjeździe wzięło udział 41 uczniów, 4 opiekunów i kierownik wycieczki . Wyjazd, zgodnie z wytycznymi  MEN zorganizowano do 2 Punktów edukacyjnych ujętych  w  Wykazie.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od przyjazdu do  Centrum Edukacji Folkloru Polskiego  w zabytkowym Pałacu Karolin. Celem zwiedzania Centrum było wprowadzenie dzieci w świat wiedzy o kulturze tradycyjnej, folklorze muzycznym, instrumentach ludowych i tańcach regionalnych. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowieści  przewodniczki, jak również z zaciekawieniem przyglądali się strojom  ludowym  z różnych regionów Polski.  Wizyta w Pałacu Karolin była wspaniałą lekcją nie tylko edukacji społecznej, ale również muzycznej i przyrodniczej. Dodatkową atrakcją dla dzieci były warsztaty hafciarskie zorganizowane przez pracowników Pałacu, na których dzieci samodzielnie naszywały ozdoby na filcowych bombkach.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, do którego uczniowie dojechali zabytkowym, piętrowym  autobusem. Na terenie Muzeum dzieci zjadły dwudaniowy obiad, po którym rozpoczęło się zwiedzanie. Muzeum w swoich zbiorach liczy ponad 300 zabytkowych pojazdów. Na temat wybranych wysłuchaliśmy informacji przekazywanych przez przewodnika. Muzeum Motoryzacji i Techniki słynie również z licznej kolekcji starych,  niespotykanych dziś przedmiotów. Dzieci dopytywały o wyeksponowane  rekwizyty, by później uwiecznić je na swoich zdjęciach.

Zwiedzane przez nas miejsca były bardzo dużą atrakcją dla uczniów. Na twarzach dzieci malował się uśmiech, zainteresowanie i zaciekawienie. Pytaniom nie było końca… Wszyscy jednomyślnie uznali, iż chętnie powrócą tu jeszcze raz.