Pierwszy tydzień mobilności edukacyjnej realizowanej w ramach projektu „Kuchnia polsko-grecka jako nowatorska forma edukacji” za nami!

20 uczniów naszej szkoły oraz 3 opiekunów wraz z uczniami i mentorami z Platon School w Katerini realizują projekt wielojęzycznych blogów kulinarnych promujących kuchnię polską
i grecką, którego rezultaty możecie zobaczyć na stronie http://polish-greek-cuisine-project.eu.

 

Głównym celem projektu jest rozwój kluczowych kompetencji uczniów i nauczycieli obu szkół w zakresie:

  • Rozumienia i tworzenia informacji
  • Wielojęzyczności
  • Wzmocnienia kompetencji matematycznych i w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii
  • Wzmocnienia kompetencji cyfrowych
  • Budowania kompetencji osobistych, społecznych, obywatelskich i w zakresie uczenia się


Projekt „Kuchnia polsko-grecka jako nowatorska forma edukacji” o numerze 2019-2-PMU-2276 jest realizowany w ramach działania „Ponadnarodowa mobilność uczniów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Naszą mobilność rozpoczęliśmy od podróży autokarowej do Grecji, do naszego miejsca zamieszkania w Nea Mesengala na Riwierze Olimpijskiej.

Autokar, którym odbyliśmy podróż

Na miejscu odbyliśmy spotkania organizacyjne, podczas których ustaliliśmy zasady pracy i funkcjonowania na miejscu realizacji mobilności. Pierwszego dnia przeszliśmy kompleksowe szkolenie związane z wymogami dotyczącymi COVID-19 zorganizowane przez regionalnego lekarza. Przypomnieliśmy sobie cele projektu i omówiliśmy program.

Spotkanie organizacyjne
Spotkanie z lekarzem

Najbardziej wyczekiwanym przez nas punktem programu było oczywiście spotkanie z Greckimi uczestnikami projektu. Już pierwszego dnia nawiązaliśmy nić porozumienia i świetnie spędziliśmy wspólny czas. To był znak, że współpraca będzie szła pomyślnie. Część prac projektowych realizujemy podczas spotkań osobistych i część zdalnie, podczas wideokonferencji w grupach.

Pierwsze spotkanie z uczniami greckimi
Praca w grupach. Realizacja zadania

Do tej pory udało nam się już stworzyć część wpisów na bloga w języku polskim, greckim
i angielskim, już w tym tygodniu udostępnimy je online, będzie nam miło, jeśli zechcecie je przeczytać i pokażecie je swoim rodzinom i znajomym. Praca nad blogiem daje nam wiele radości, przy okazji poznajemy tajniki kuchni greckiej, zwyczaje żywieniowe Greków, smakujemy dania i dowiadujemy się jak pozyskać produkty do ich wytworzenia. Poznajemy zasady tworzenia tekstów, publikacji treści w Internecie, wykorzystania zdjęć i użycia słów kluczowych.

Wizyta na targu. Zapoznanie się z produktami regionalnymi
Wizyta na targu. Zdjęcie grupowe

Jednym z głównych celów ponadnarodowych mobilności edukacyjnych jest wymiana wiedzy, doświadczeń i wzajemne poznanie kultur krajów partycypujących w mobilności. Wolny czas wykorzystujemy na poznanie tradycji, kultury i zabytków regionu Riwiery Olimpijskiej i Grecji. W weekend mieliśmy okazję odwiedzić masyw skał Meteora, na których szczytach umiejscowiony jest zespół 24 prawosławnych klasztorów – monastyrów. Widok zapiera dech w piersiach! Poznaliśmy tam historię kompleksu, który możecie zobaczyć między innymi w filmie o przygodach agenta 007. W niedzielę byliśmy na rejsie, na którym uczyliśmy się greckiego tańca tradycyjnego. To był tydzień pełen wrażeń!

Masy skalny Meteory. Zdjęcie grupowe
Rejs statkiem