Dzień Patrona. Dzień Sportu. Piknik Szkolny.

23.06.2016Kiedy wakacje stają tuż za progiem naszej szkoły, a letnia pogoda zachęca do wyjścia poza szkolne mury, każdego roku w naszej szkole ma miejsce wielka szkolna uroczystość: obchodzimy Dzień Patrona - Jana Kilińskiego. Podobnie było również w tym roku i 21 czerwca upłynął nam pod znakiem wspólnego świętowania.
Uroczystości rozpoczęte przez p. Dyrektor Jolantę Tomczyk na naszej hali sportowej w pierwszej części - tej bardziej poważnej i oficjalnej - skupiły się na postaci naszego patrona i wątkach historyczno - patriotycznych. Dzięki temu Jan Kiliński przestaje być tylko i wyłącznie postacią historyczną ze ściennego portretu, a staje się człowiekiem, który całym swoim życiem propagował pewne szlachetne ideały i wartości, o których mimo upływu czasu zapomnieć nam nie wolno.
Następnym punktem naszego szkolnego świętowania były zmagania sportowe. Uczniowie wszystkich klas - gimnazjum i liceum, pod opieką swoich wychowawców udali się na boisko szkolne, by rozpocząć Wielkie Grillowanie! Kiedy koce i parasole zostały już rozstawione w wybranych miejscach, a ponad murawą boiska zaczął rozchodzić się smakowity zapach przygotowywanych potraw, do akcji wkroczyli nasi nauczyciele wychowania fizycznego. Przygotowane przez nich konkurencje wyzwoliły w nas prawdziwych sportowców, walczących o zwycięstwo do ostatka sił. Wszystkie klasy z zapałem kibicowały swoim przedstawicielom w kolejnych dyscyplinach, zagrzewając ich do sportowej walki gromkimi okrzykami. Rozpoczęliśmy od sztafety, potem przyszła pora na wyścigi rzędów. Najwięcej jednak emocji wywołało przeciąganie liny, podczas którego poświęcenie uczestników i ich niezłomna wola walki sprawiała, iż niepozorni reprezentanci jednej klasy pokonywali - na pierwszy rzut oka fizycznie silniejszych - przeciwników z klasy równoległej.
Ukoronowaniem zmagań był mecz piłki nożnej, w którym zawodnicy z gimnazjum zmierzyli się z licealistami. I tu dopiero nasze emocje sięgnęły zenitu, a kibicowanie wybranej grupie w niczym nie ustępowało temu, co dziś możemy oglądać na francuskich stadionach przy okazji mistrzostw Euro 2016 .
Na zakończenie czekała nas kolejna miła niespodzianka - uczennice naszej szkoły, wszystkich klas gimnazjum i liceum, zaprezentowały się we wspaniałym układzie tanecznym przygotowanym pod opieką nauczycielek wychowania fizycznego. Z zachwytem podziwialiśmy kolejne kroki i figury skomplikowanego układu choreograficznego, śpiewając znany przebój i klaszcząc naszym tancerkom do rytmu.
To były bardzo udane obchody. Pogoda nam dopisała, a początkowy, poważny i podniosły nastrój Dnia Patrona uzupełniliśmy pełną zabawy i śmiechu szkolną rywalizacją. Dzięki wspólnej zabawie przy grillowanych smakołykach mogliśmy poczuć, że tworzymy jedną społeczność szkolną, w której po zaciętej rywalizacji siadamy na jednym kocyku, przy wspólnym grillu, by jeszcze raz analizować i przeżywać wspólne sportowe emocje.
Dzień Patrona - Jana Kilińskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Mogielnicy upłynął nam w bardzo miłej atmosferze. Wiedza połączona z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty, a kiedy dojdą do tego wspólne emocje uczniów gimnazjum i liceum, ich rodziców, nauczycieli i wychowawców oraz dyrekcji - sukces wydaje się być nieunikniony.
Cieszymy się bardzo, że jeszcze przed wakacjami mogliśmy poczuć atmosferę wspólnej zabawy i sportowej rywalizacji, która po raz kolejny pozwoliła nam zobaczyć i poczuć, jak fajną społeczność szkolną tworzymy wszyscy razem. Społeczność, która w skupieniu wysłucha rzeczy ważnych i poważnych, by za chwilę w pełnej radości atmosferze ganiać po boisku za piłką, a po meczu - bez względu na wynik - w zgodzie usiąść na wspólnych kocykach, dzieląc się nie tylko sportowymi wrażeniami, ale czasem ostatnim kęsem ugrillowanej kiełbaski.

STRONA GŁÓWNA