Tradycyjny Sad

Nasza szkoła podjęła kroki w stronę realizacji projektu „TRADYCYJNY SAD”. Jest to projekt edukacyjny skierowany do wszystkich szkół zainteresowanych problematyką restytucji i promocji starych odmian drzew owocowych realizowany w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.

Przedsięwzięcie to organizowane jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie mini sadu składającego się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie.

Aby zrealizować zadania wyznaczone przez projekt zbudowaliśmy taki zespół, który będzie intensywnie pracował na swoje zwycięstwo. Grupę Ekosady Jana początkowo utworzyły uczennice z klasy IIC LO: Marta Jagielińska, Wiktoria Kosacz, Zosia Kosatka, Ania Sułek, Ola Wasiak, a następnie przyłączyli się do nich Marysia Kosatka i Wojtek Stępniak (IF LO), Radek Muszyński (IB LO), Bartek Banasiewicz i Michał Sułek (IC LO). Każdy z nas jest inny, posiadamy różne talenty ale łączny nas jeden cel czyli założenie ekologicznego sadu. Opiekunką naszego projektu jest Paulina Andryka-Dudek – nauczyciel biologii. Chcemy upowszechnić wiedzę w naszej szkole na temat tradycyjnych odmian śliw oraz przyczynić się do ich restytucji w formie szkolnego mini sadu. Ponadto naszym celem jest ekologiczne pielęgnowanie drzew oraz doprowadzenie do zwiększenia zasobów genetycznych starych odmian śliw poprzez zwiększenie różnorodności biologicznej.

Miejsce, które wybraliśmy do założenia sadu znajduje się na terenie szkoły w łatwo dostępnym miejscu dla uczniów. Dlatego będą oni mogli pozyskać owoce ekologiczne, co przyczyni się do propagowania zdrowego odżywiania w naszej szkole. Odmiany drzew, które planujemy posadzić to Śliwa biała oraz Węgierka zwykła. Roślinami towarzyszącymi będą (i) koniczyna, która wabi pożyteczne owady oraz poprawia żyzność gleby, dzięki możliwości wiązania azotu atmosferycznego, (ii) lawenda wąskolistna, której zapach odstrasza mrówki i mszyce oraz (iii) mięta pieprzowa, która wydziela lotne związki odstraszające szkodniki drzew owocowych.

Udział w projekcie pozwoli przeżyć wspaniałą przygodę tworzenia przedsięwzięcia od zera – począwszy od zdobycia wiedzy poprzez zastosowanie jej w praktyce. Projekt składa się z III etapów. W etapie I – rozmawiamy o sadzie, zdobywamy wiedzę z zakresu sadownictwa i sposobu pielęgnacji drzew a w szczególności śliw. Na tym etapie planujemy również mini sad i uczestniczymy w jego promocji. W etapie II – sadzenie sadu, realizować będziemy w praktyce sadownicze działania w oparciu o przygotowany wcześniej plan (sadzenie drzewek i roślin towarzyszących). Równolegle planujemy prowadzić promocję sadu. W etapie dodatkowym (III) czyli w tworzeniu pomologicznej mapy Polski naniesiemy na mapę lokalizację lokalnych starych odmian drzew.

Dotychczas udało się nam zorganizować apel, dotyczący projektu. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, przyszło około 200 osób. Czujemy ogromne wsparcie w swoim działaniu. Jesteśmy zdeterminowani poprowadzić ten projekt do końca, po czym oddać mini sad pod opiekę młodszych koleżanek i kolegów, którzy tak jak i my zapałają wielką chęcią do prowadzenia eko-sadu.

Więcej informacji na stronie projektu:

https://tradycyjnysad.pl/